Harrold TV - telewizja internetowa

AGENCJA WYWIADU

PodróżNikon

HARROLD KONTRA ŚWIAT
nie bądź złem, nie powielaj zdziczenia
Harrold TV - telewizja internetowa facebook
HARROLD
KONTRA ŚWIAT

facebook

NIENAWIŚĆ, KTÓRA ZABIJA.

“Jeśli dobrzy ludzie zaniedbują dobro, wszystko zaczyna iść w złą stronę” - Krzysztof Gonciarz

W ciągu ostatnich kilku lat przyszło mi zmierzyć się z przeżyciami, po których skończył się świat, jaki znałem. Trzeba było dorosnąć bardzo szybko i dokonać ważnych decyzji, jak dalej ma wyglądać życie, jakie priorytety są najważniejsze, na czym oprzeć swoją dalszą drogę w solowej wędrówce przez czas. Wtedy uświadomiłem sobie, że nic gorszego niż śmierć najbliższych mnie nie spotka. Zdecydowałem się, że zogniskuję swoją energię wokół dobra, dobrego słowa, życzliwości do człowieka oraz piętnowaniu chastwa, bezczelności, nienawiści a przede wszystkim pogardy.

Na tym blogu napisałem niedawno tekst “moda na chamstwo” będący efektem obserwacji coraz większej ilości pogardy i właśnie chamstwa jakie spotykało mnie w najtrudniejszych dla mnie chwilach i długo potem. Nie podejrzewałem wtedy, że tak szybko będę pisał o nienawiści i pogardzie, w której efekcie człowiek zabił prezydenta Gdańska na scenie podczas chwil ogromnej radości i celebrowania wspólnoty.

Nikt z nas nie rodzi się zły. To inni, ludzie wśród których żyjemy kształtują nas, pokazują nam różne drogi, prezentują różne punkty odniesienia i pomysły na życie. To rodzice, ale też koledzy w szkole, na podwórku kształtują naszą osobowość, wtłaczają w normy społeczne. Również w takie “normy”, które uczą nas nie reagować gdy wokół nas dzieje się zło. Gdy młody człowiek przez wiele lat żyje w atmoferze premiującej, lub oswajającej jako codzienną rutynę chamstwo, pogardę, ignorancję i kłótliwość nie potrafi funkcjonować inaczej niż przy użyciu tych cech.

Z czasem ta patologia staje się modą. Wchodzi do komunikacji codziennej w autobusach, miejscach pracy, wchodzi do języka i komunikacji powszedniej, wylewa się z radia i telewizji. Co więcej - wchodzi nawet do języka reklamy, o czym pisałem kilka miesięcy temu opisując kampanię reklamową jednego z pojazdów forda i hasło “wybacz mu, jest idiotą”. Gdy z mediów, z których przecież wszyscy korzystamy, płynie przekaz jaki możemy obserwować w tzw mediach publicznych przez ostatnie kilka lat odbiorcy o niewysokich kwalifikacjach intelektualnych, nieprzygotowane do analizy tego co widzą i słyszą, bezreflekcyjnie przyjmujące przekaz medialny mogą się zradykalizować.

W niedzielę 13 stycznia 2019 roku zdarzyło się coś, co w XXI wieku, w cywilizowanym świecie nie miało prawa się zdarzyć. Oto człowiek na scenie, w światłach reflektorów zamordował urzędnika państwowego, prezydenta Adamowicza. Polak wbił nóż w serce drugiemu Polakowi. Na scenie. W obiektywach kamer i błyskach fleszy. Nienawiść popchnęła go do morderstwa. Pozbawił męża, ojca i brata a także syna najbliższym mu ludziom. A mieszkańców Gdańska pozbawił prezydenta, którego tak bardzo cenili, że pozwolili mu być ich liderem przez 20 lat.

Paweł Adamowicz

Skąd się bierze taka nienawiść? Stawiam tezę, że nienawiść bierze się z pogrady, z niechęci do drugiego człowieka. Bierze się z braku czasu, by zatrzymać się i obdarzyć dobrym słowem drugą osobę. Bierze się ona także z mowy nienawiści - czyli ze złej, niechętnej człowiekowi komunikacji, a jeszcze bardziej z jej braku. Z niechęci rozmowy. Z tego, czego nikt nie uczy młodych ludzi. Kiedy nie ma rozmowy, kiedy nie ma chęci porozumienia, zostaje tylko niechęć i oddalenie się od siebie. To oczywiście nie oznacza, że nie mamy się różnić. Ale różnić też trzeba się umieć. Trzeba się uczyć, jak być ciekawym innej opinii. Od najmłodszych lat. Potem, gdy przyjdą obowiązki odpowiedzialność, nikt nie znajdzie już czasu by się zatrzymać i pochylić nad tą kwestią. Nikt od nowa nie nauczy się szacunku do drugiego człowieka, jeśli nie wyniósł go z domu, jeśli w rodzinie nie widział miłości, troski, życzliwości i szacunku.

Nienawiść i pogarda do drugiego człowieka w mojej opinii bierze się z poczucia nieszczęścia, nienawiści i pogardy do siebie samego. Nie będziemy potrafili szanować innych, jeśli nie będziemy mieli szacunku do siebie. To proste i trudne zarazem.

Kiedy patrzyłem na przekaz telewizyjny z pogrzebu prezydenta Pawła Adamowicza, na przemowę jego córki, ponownie poczułem to samo co kilka lat wcześniej gdy sam musiałem przedwcześnie żegnać najbliższych. Oglądałęm rozmowy z ludźmi z ogromnego tłumu który przyszedł oddać hołd zamordowanemu człowiekowi, który nie zasłużył niczym na taką śmierć. Wszyscy podkreślali potrzebę wyrugowania z przestrzeni publicznej nienawiści, pogardy, zła. Czy musiał zostać zamordowany człowiek, by to do nas dotarło?

adamowicz pogrzeb tłum

Czy eksplozaja dobra, której byliśmy świadkami będzie kamieniem węgielnym zmiany mentalnej i społecznej w Polsce? Czy liderzy społeczni będą potrafili zagospodarować klimat który po raz pierwszy od lat w kraju się pojawił? Pokażą to już najbliższe tygodnie.

Jedno jest pewne. 13 stycznia 2019 coś się w Polsce skończyło. 18 stycznia gdy tłum prowadził trumnę z ciałem Pawła Adamowicza do gdańskiej bazyliki i 19 stycznia podczas pogrzebu widziałem na własne oczy, jak mój kraj krwawi. Nigdy nie myślałem, że dożyję czasów, w których stanie się coś takiego…

Od jakiegoś czasu powtarzam moim kolegom, znajomym i obcym ludziom spotkanym w przestrzeni publicznej - nie wiadomo kiedy dotrzesz do mety. Spróbuj żyć tak, żeby ludzie chcieli o Tobie pamiętać, żeby zostawić po sobie trochę dobra. Bo w ogólnym rozrachunku tylko to się liczy.

Bądź dobry. Powiedz pani siedzącej na kasie, że pięknie dziś wygląda, powiedz koledze w pracy że podziwiasz jego umiejętności, powiedz żonie, że tęskniłeś cały dzień by ją zobaczyć. To nic nie kosztuje. A tworzy czyste dobro. Czasami nawet na przekór.

Jeśli niedawne wydarzenia nie przekonały Cię, że nalezy walczyć z mową nienawiści, pogardą i brakiem życzliwości, to nie wiem co Cię przekona. Nie daj się złu.. Badź dobry.

Bądź dobry.

Czytaj także...

 

Na językach

 

Napisz do autora

Pola oznaczone * są wymagane.
Zgodnie z brukselską głupotą informuję o obecności cookies mojej stronie aby móc lepiej nią administrować. Uwaga, używamy także html, php a nawet flash i java. Jeśli ta informacja budzi twoje obawy i strach oraz moczenie nocne, opuść tę stronę
|
|
|
|
|
|
|
Harrold TV - telewizja internetowa
|
|
|
|
|
|
|

Zdjęcia na stronie w większości pochodzą ze strony pixabay.com. Muzyka w filmach pochodzi natomiast od autora Jason Shaw, ze strony audionautics.com

Kopiowanie treści tylko po uzyskaniu zgody od autora i podaniu pełnego źródła.

Zdjęcia na stronie w większości pochodzą ze strony pixabay.com. Muzyka w filmach pochodzi natomiast od autora Jason Shaw, ze strony audionautics.com

Kopiowanie treści tylko po uzyskaniu zgody od autora i podaniu pełnego źródła.