Harrold TV - telewizja internetowa

AGENCJA WYWIADU

PodróżNikon

HARROLD KONTRA ŚWIAT
nie bądź złem, nie powielaj zdziczenia
Harrold TV - telewizja internetowa facebook
HARROLD
KONTRA ŚWIAT

facebook

KALEKA KOMUNIKACJA POWSZEDNIA

Co to w ogóle za głupi tytuł ? Przeciez mówimy w jednym języku, a niektórzy nawet w wielu. Każdy nas rozumie przekaz... Czemu więc ten koleś sie znów czepia, że komunikacja jest kaleka? No czepiam się, bo dzień w dzień, godzina po godzinie w róznych sytuacjach znajduję sie w okolicznościach, które bez jednej wątpliwości upewniają mnie, że trudna sztuka komunikacji jest w stanie postepującego rozkładu. Wydatnie przyczynia sie do tego rozwój technologii, w tym social mediów, które skutecznie doprowadziły do zaniku umiejętności prowadzenia rozmów, budowania i utrzymywania relacji, nauczyły ludzi tego, jak przestać ze soba rozmawiać. Stało się tak mimo, że technologicznie jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej w historii ludzkości.

CZEGO DZIECKO NIE WIDZI....
Zasad komunikowania się uczy sie dziecko, które nawet jeszcze nie potrafi mówić. Widzi sposób, w jaki matka odnosi się do swojego partnera, widzi najczęściej pogardę i niechęć i nasiąka tym, co ogląda. A takie nawyki jest niezwykle cieżko zmienić w dorosłym życiu. Ktoś, kto od dziecka nie widział w domu jakichkolwiek powstaw szacunku i kultury wobec drugiego człowieka, nigdy nie będzie potrafił nimi darzyć nikogo w swej drodze przez życie. Jak zapewne się domyślacie, szacunek do drugiego człowieka jest absolutną podstawą dobrej, skutecznej komunikacji. I jesli u jej podstaw tego szacunku nie ma, to rozmowa staje się pozbawiona sensu jeszcze nawet zanim się rozpocznie. Jak sobie zatem radzić, by jednak funkcjonować w tak trudnym jak polskie społeczeństwie?

SŁUCHAJ, A NIE TYLKO SŁYSZ
komunikacja międzyludzkaKażdy stara się wyrażać myśli najlepiej jak potrafi. I często to nie jest jego wina, że nie potrafi tego robić skutecznie. Najczęściej ktoś, kto próbuje się z nami porozumieć dokłądnie wie, co chce nam powiedzieć, ale brakuje mu praktyki w posługiwaniu sie językiem (bardzo często widać to w internecie, na blogach, czatach, w komunikatorach). W takiej sytuacji warto być uważnym słuchaczem i rozumieć, co ktoś chce nam przekazać.
Jeśli masz wątpliwości, zapytaj, dopytuj, powtarzaj to, co ktoś powiedział i upewniaj się, czy dobrze go zrozumiałeś. Nie jest niczym złym upewnienie się, czy dobrze rozumiesz drugiego człowieka. Z mojego doświadczenia (a trochę już żyję...) wynika, że najczęściej wystarczy pozwolić ludziom mówić, a sami będą płynęli wraz ze swoimi opowieściami i historiami.
Może się zdarzyć, że ktoś poczuje sie atakowany faktem, że chcesz coś lepiej zrozumiec i że pytasz. Nie ma powodu czuć się wtedy niepewnie. Warto wyjasnić powód swojej ciekawości, by osoba, z którą rozmawiasz czuła się komfortowo opowiadając ci o nierzadko szczegółach swojej prywatności a być może nawet intymnych szczegółach swych zyciowych zakrętów.

NIE PRZERYWAJ
komunikacja nie przerywajTo najbardziej powszechny błąd. Ktoś opowiada nam coś, odpowiada na pytanie, stara sie nakreślić kontekst, by być dobrze zrozumianym i dąży do puenty wypowiedzi. Gdy nagle ktoś mu przerywa. Cała praca, historia, którą zbudował rozpada się, a puenta wypowiedzi (jesli w ogóle ją pamięta) przestaje mieć sens i znaczenie. Ja w takiej sytuacji najczęściej czuję sie, jakby mnie ktoś opluł. Wygląda to bowiem tak, że ktoś ma tak bardzo w dupie to, co do niego mówisz, że woli ci przerwać w połowie, niż słuchać. To oznacza najcżęściej, że nie jest w żaden sposób ciekawy ciebie, twojego oglądu świata, spojrzenia na sprawę o której rozmawiacie. Czy warto zatem kontynuowac komunikację z taką osobą?
I tak i nie. Tak, bo zawsze warto walczyć o możliwie jak najlepsze porozumienie. Czasami trzeba wyjasnić takiej osobie, że przerywając ci, powoduje że źle sie czujesz, tracisz wątek, rytm. Że chciałeś powiedziec mu coś ważnego, a teraz cały plan runął. Najczęściej taka osoba chociaż po części zrozumie że postąpiła źle.  Po jakimś czasie być może wyrobi w sobie umiejętność nie przerywania rozmówcy. I będzie to wtedy was wspólny sukces. Jeśli się to uda, nie zapomnij taką osobę pochwalić. Zaznacz, że zauwazasz jej postęp i jesteś dumny/a z jej osobitego rozwoju. To bardzo motywuje do dalszych starań i walki o bycie lepszym człowiekiem.

KOMUNIKACJA ZAWODOWA
Nie dalej jak dzisiaj czytałem duży artykuł w jednej z gazet, w którym autor opisywał zapaść komunikacyjną w służbie zdrowia. Dowiedziałęm się, że szkolenia z komunikacji z pacjentami mają tylko pielęgniarki, ale nikt potem ich wiedzy nie sprawdza, nikt ich z tego nie rozlicza. Lekarze nie maja żadnych szkoleń z komunikacji. Jesli się szkolą w tym zakresie, to na własną rękę.
Autorka artykułu opisałą historię, w której zagubieni na dziedzińcu szpitala ojciec z dzieckiem nie mogli znaleźć drogi do opowiedniego działu. Pani doktor podeszła z pytaniem czy może pomóc i pokierowała zbłąkanych. Kilka godzin później ojciec tego dziecka wręczył jej kwiaty. Wyobraźcie sobie w jak tragicznej sytuacji musi być szacunek do człowieka i jakośc komunikacji w tej branży, skoro człowiek potraktowany jak człowiek, a nie jak śmieć, aż tak docenił zwyczajny, ludzki gest.
Podobnie rzecz ma się w codziennym życiu. Czasami wystarczy tylko pokazać drugiemu człowiekowi, że jest dla nas człowiekiem. Że nie gardzimy nim. Bo w głębi duszy, serca (czy co tam macie) każdy z nas chce być potraktowany jak człowiek w większości sytuacji. I wielu jest w stanie za to nawet dużo zapłacić. Co nie znaczy, że nalezy to wykorzystywać.

NIE JESTEŚ NAJWAŻNIEJSZA/Y
komunikacja ludziNie ma nic złego w tym, że uważamy się za najważniejszych. To wręcz zdrowe. Przeciez to nasze życie i nikt inny go za nas nie przezyje. Więc naturalne jest, że nasze przeżycia, nasz ogląd świata, nasze doświadczenia i uczucia uważamy do najwazniejsze. I proponuję stawiać do pionu każdego, kto czyni z tego wadę i ma o to pretensje. Próbując skutecznie skomunikować się z drugą osobą warto mieć na uwadze, że może miec inne doświadczenia niż ona i zupełnie inaczej rozumieć to, co dla nas jest oczywiste.
Jeśli ta wiedza stanie się jedym z filarów rozmowy, to będzie ona w wiekszości przypadków udana. A nawet jesli nie będzie, będziesz miał poczucie, że dołożyłeś wszelkich starań, by do takiego stanu doprowadzić.
Elementem pamiętania o tym, że nie jestes najwazniejsza, jest również to, o czym pisałem powyżej: nie przerywanie rozmówcy. Z moich obserwacji i doswiadczeń wynika, że rzadko faktycznie ważniejsze jest to, co masz tu i teraz do powiedzenia i niemal nigdy nie spotkałęm sie z sytuacją, której Twoja wypowiedź nie mogłaby poczekać te kilka dodatkowych minut. Pamiętaj, że wtedy obydwie strony zyskują a nikt nie traci. Nie ma lepszego wyjścia.

UCZ SIĘ, UCZ SIĘ, UCZ
Zdarzyło mi się spotkac ludzi, którzy uważają, że wiedzą wszystko o wszystkim. Najczęściej to smutne nieszczęśliwe osoby, które można podejść w sposób, który w ciągu kilku chwil obnaży ich brak wiedzy na wiele tematów. Najczęściej jednak jest tak, że osoby, które spotykasz na swojej drodze mają dużą wiedze na jakiś temat i mniejszą na inne tematy. Słuchając tego, co mają do powiedzenia, okazując zainteresowanie wobec ich doświadczeń i pasji, staniesz się bogatszy o wiedzę, która być może nigdy nie stałaby się Twoim udziałem. Zatem słuchaj i ucz się. Uczenie się jest najcenniejsze. Otaczaj się ciekawymi i możliwie mądrymi ludźmi, który pomogą Ci nie popełniać błędów i uczynić swoje życie szczęśliwym. Pamiętaj o tym, że z wiedzy nikt nigdy Cie nie okradnie. Możesz stracić dom, rodzinę, pieniądze, ale umiejętności i wiedzy nikt Ci nie odbierze.

 

O komunikacji można pisać w nieskończoność, dlatego za jakiś czas spodziewajcie się kolejnego wpisu z tego tematu. Chętnie w komentarzach na moim profilu na FB poznam Wasze opinie o tym, czym podzieliłem się z Wami w tej publikacji. (nie widzisz mojego fejsa? jest w bloku po prawej, jesli dalej nie widzisz - kliknij tutaj).
Powodzenia w podnoszeniu jakości waszej komunikacji i zwiększaniu Waszych kwalifikacji w tym zakresie :)

Czytaj także...

 

Na językach

 

Napisz do autora

Pola oznaczone * są wymagane.
Zgodnie z brukselską głupotą informuję o obecności cookies mojej stronie aby móc lepiej nią administrować. Uwaga, używamy także html, php a nawet flash i java. Jeśli ta informacja budzi twoje obawy i strach oraz moczenie nocne, opuść tę stronę
|
|
|
|
|
|
|
Harrold TV - telewizja internetowa
|
|
|
|
|
|
|

Zdjęcia na stronie w większości pochodzą ze strony pixabay.com. Muzyka w filmach pochodzi natomiast od autora Jason Shaw, ze strony audionautics.com

Kopiowanie treści tylko po uzyskaniu zgody od autora i podaniu pełnego źródła.

Zdjęcia na stronie w większości pochodzą ze strony pixabay.com. Muzyka w filmach pochodzi natomiast od autora Jason Shaw, ze strony audionautics.com

Kopiowanie treści tylko po uzyskaniu zgody od autora i podaniu pełnego źródła.